Til toppen
Portrett av kvinne
bilde bilde

Del med en venn

Kjersti Haugen nominert til Den nasjonale Ibsenprisen 2026!

Skien kommune deler for 30. gang ut landets eneste dramatikerpris, Ibsenprisen, og nominasjonene er nå klare!
Det gleder oss stort at dramatiker og regissør Kjersti Haugen er en av tre nominerte!


Kjersti Haugen er nominert med stykket Stille inn, produsert av Teater Innlandet, som var på grendehusturné i Innlandet i 2025.


«Vi i Teater Innlandet er utrolig glade og stolte på Kjersti Haugens vegne», sier konstituert teatersjef Sigrun Breck. «Med Stille inn ga Kjersti oss et varmt, vart og vakkert innblikk i de siste dagene med en man har kjær. Kjersti skriver nært og personlig om kjærlighet, sorg og død; samtidig som hennes historie også oppleves universell og på den måten åpner opp for publikums egne følelser og erfaringer. Vi gratulerer Kjersti med en velfortjent nominasjon!»

Stille inn var en hyllest til livet; en «nær livet-opplevelse», hvor man kunne sitte sammen i grendehusene og være med på en avskjed med et menneske – så levende og så nært – som om man var til stede ved den sykesengen hvor akkurat denne fortellingen oppsto.

Forestillingen ble svært godt mottatt, både av publikum og presse. Les mer: Stille inn


Kjersti er utdannet ved École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq i Paris, Drama og teater ved NTNU og regilinja på Statens Teaterhøgskole (KHiO).

Kjersti er bosatt i Trondheim og har satt opp en rekke forestillinger ved Trøndelag Teater, Nationaltheatret, Hålogaland Teater, Det Norske Teatret, Den Nationale Scene og Riksteatret m.fl.


Prisen er på kr. 150 000,- og en bronsestatuett av Nina Sundbye.

De andre nominerte er Tore Vagn Lid og Linda Gathu. Vi ønsker alle tre til lykke!
Den endelige vinneren utnevnes under en festkveld i Ibsenhuset i Skien fredag 20. mars.


Arrangørweb